,,ПРЕПОДАВАНЕТО НА МИСЛЕНЕ" В ОСНОВАТА НА МУЛТИСЕКТОРНИЯ ПОДХОД В СИСТЕМАТА НА ОСНОВНИЯ ЕТАП НА ОБУЧЕНИЕ В СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

,,ПРЕПОДАВАНЕТО НА МИСЛЕНЕ" В ОСНОВАТА НА МУЛТИСЕКТОРНИЯ ПОДХОД В СИСТЕМАТА НА ОСНОВНИЯ ЕТАП НА ОБУЧЕНИЕ В СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

Aug 19, 2022

Чрез проект„Въвеждане на мултисекторен подход в системата на основния етап на обучение всредното образование, чрез прилагане на знанията от всички учебни дисциплини вусвояването на умения за справяне с житейски

ситуации” сподкепата на програма ,,Еразъм +‘‘ на Европейския съюз, Call 2020 Round 1 KA2 -Cooperation for innovation and the exchange of good practices, ще се разработии внедри пилотен мултисекторен подход в обучението в две училища в България:Основно училище „Свети свети Кирил и Методий“, с. Чавдар и Основно училище„Свети Свети Кирил и Методий“, с. Труд за период от 3 учебни години.

Mултисекторниятподход на обучение е система от активни, репродуктивни и интегриращи семултидисциплинарни подходи, необходимостта от прилагането на които възниква сразвитието на технологиите. В основата на подхода са обединение на знания отвсички изучавани учебни дисциплини, с цел развиване на практически умения засправяне с житейски ситуации на деца от 11-15 годишна възраст. Характерно занего е не научаването на всичко, което е необходимо, а усвояването иразвиването на умения в различни дисциплинарни области, които са свързани сприлагане на наученото в реални житейски ситуации.

Водещ фактор вподхода е учителят, който насочва познавателните активности на учениците, чрезменторство – учителят формулира задачите, подпомага учениците за тяхнотоизпълнение, като всеки ученик има определена роля, и предоставя информация зарезултатите. Чрез системата на подхода учениците придобиват умения да откриват,изследват и развиват познанията си в определен познавателен контекст, работейкив екип и група; придобиват умение да предлагат различни начини за изработванена краен продукт чрез конструиран процес.

Мултисекторниятподход не е прилаган в България до сега. Иновацията на подхода е включването навсички изучавани предмети в изготвянето на задача (казус), която се поставя отучителите, посредством извличането на междупредметните връзки, които бихаспомогнали в процеса на решаването на задачата (казуса), учениците да усвоятпрактически умения за справяне с реални житейски ситуации.

Мултисекторниятподход може да бъде въведен във всяко българско училище при желание от странана неговото ръководство и учителски колективи. За неговото прилагане не санужни допълнителни часове и педагози. Не са нужни специални консумативи ипомещения. Нужни са иновативни и отворени към използването на иновации вобучителния процес педагогически специалисти.