Мултисекторен подход

Основната роля на всеки бизнес съвет е да привлече в своята структура представители на МСП, браншови организации, стопански и търговки камари, представители на местна власт и общинска и областна администрация и предприемачи

Информация за подхода

Проектната идея е насочена към ученици в основния етап на прогимназиалното обучение на възраст между 11-15 години и педагогическите специалисти, който преподават учебни дисциплини заложени в основната учебна програма.

В основата на настоящото проектно предложение е разработването и въвеждането в системата на прогимназиалното обучение в България иновативен мултисекторен подход, който да обедини чрез поставянето на проектни задачи, знанията на учениците от всички изучавани в учебния план дисциплини, което да доведе до усвояването на практически умения за справяне с житейски ситуации. Проектната идея е реализуема във всяко българско и европейско училище, без това да носи финансова и оперативна тежест за училищата.

Мултисекторният подход може да бъде въведен във всяко училище, без да има нужда от добавяне на часове към обучителния план, без потребност от допълнителни педагогически специалисти и специална програма.Мултисекторният подход се движи в унисон с утвърдената програма, а задачите, които си поставя са усвояване на умения от учениците за справяне с житейски ситуации обединявайки знания от всички изучавани учебни дисциплини. мултисекторния подход ще бъде разработен чрез изготвяне на правила за разработване на единно дидактическо ръководство, разработване на единно дидактическо ръководство, методика за начална, междинна и последваща оценка. Разпространението на информация за подхода ще се осъществи чрез кампания в социални мрежи, медийни изяви и изграждане на онлайн платформа(сайт). Въвеждането на мултисекторния подход ще се осъществи чрез база данни с примерни задачи и казуси и синтезиран мултимедиен курс. Предвиденият период за пилотно въвеждане на мултисекторния подход в две български училища е три учебни години. След приключване на проекта всички онлайн платформи ще продължат своята работа и ангажираните с проекта организации ще продължат действия по въвеждане на подхода във все повече училища.

Видове подход

Правила за разработване на единно дидактическо ръководство за прилагане на мултисекторен подход, с транснационална приложимост в образователния процес на страните участващи в проектното предложение

Разработването на Правилата за разработване на единното дидактическо ръководство за прилагане на мултисекторния подход е един от ключовите процеси и се основава на анализ, който съдържа информация за същността на образователния процес във всяка страна участваща в проекта и специфичните дидактически подходи, които се исползват във всяка държава. С правилата се регламентират условията и реда за разработване на дидактическото ръководство, като съобразят неговото съдържание с неговата приложимост в учебните планове и програми както на България, така и на другите страни участващи в проекта.

Свали документа
Видове подход

Дидактическо ръководство (наръчник) за прилагане на мултисекторен подход в системата на прогимназиалния курс на обучение за три учебни години

Основна цел на Дидактическото ръководство е да подпомогне учителите при използването на мултисекторен подход за планирането и преподаването в прогимназиалната степен на училищата в България.Дидактическото ръководство се разглежда като помощен материал за учителите, които искат да постигнат интегрирано познание и да развиват житейски умения у децата, но не заменя учебния план и учебните програми. Ръководството дава нов прочит на това как могат да бъдат преподавани предметите, така че децата и младите хора да добият практически познания за реалния живот и да излязат от училището с необходимите им практически знания и умения. Ръководството съдържа примери, които могат да се използват така както са разписани, докато други могат да служат като насока за проектиране и развиване на собствените идеи на учителите.Чрез описаните идеи окуражаваме учителите да бъдат креативни и иновативни в своето планиране. Ръководство не е предназначено да даде отговор на всички въпроси относно мултисекторното преподаване, но изначално дава насоки в подкрепа за преподаване, интегриращо предметното познание и предизвикващо интереса на учениците.Във връзка с разработването на Дидактическото ръководство бяха изведени няколко подходящи форми за реализирането на мултисекторно образование, както следва:Решаване на житейски казус;Проект;Фестирал на науките;Реферат;Изследователски дневник.

Свали документа
Видове подход

Методическо ръководство за оценка на първоначално междинно и последващо ниво.

Методическото ръководство за оценка на първоначалното, междинно и последващо ниво на усвояване на умения за справяне с житейски ситуации при учениците в прогимназиален етап на обучение ще бъде продукт получен в следствие на анализираните данни от анализи, изготвеното дидактическо ръководство и правилата към него и проведени срещи и консултации с педагогически специалисти и експерти с опит в училищното образование.Основната цел на Методическото ръководство е да даде инструментариум за оценка, който е предназначен за педагогическите специалисти и е част от документалния пакет за въвеждането на мултисекторния подход. Именно чрез това ръководство по предварително зададени индикатори и скали за оценка ще бъдат оценявани учениците в няколко отделни раздела:1. Персонални и личностни умения развити и демонстрирани в отделните казуси, част от практикуването на подхода: Лидерски качества; умения за работа, синтезиране и селектиране на информация и дефинирането на информационни източници, които са най-подходящи и достоверни за справяне с конкретния казус; умения за подбор, подреждане и представяне на информацията е използването на подходящ език и стил; умения за определяне и формулиране на задачи и подзадачи, за планиране на процеси, проследяване и времево позициониране на отделните подзадачи свързани с изпълнението на главната задача. Умения за интегриране на крайния резултат от всяка подзадача и отчитането на нейния принос към решаването на главната задача; умения за работа в екип включващи общуване в екипа и извън него, поведение в конфликтна ситуация, поемане на отговорности и др.2. Оценка на общото представяне по групи по следните параметри: Синхрон и организация по време на решаването на казуса; Възможност да се самоорганизират; Начин на възприемане на лидерството; Планиране, осъществяване и експедитивност при справяне с подзадачите; Сътрудничество и споделяне на отговорност; Атмосфера и взаимоотношения в екипа и др.

Свали документа
Видове подход

Система за сертифициране

В контекста на Системата за сертифицирането, когато конкретно училище съумее да приложи успешно мултисекторния подход и неговите различни иновативни елементи, то същото може да бъде одобрено и да стане част от мрежата на училищата прилагащи го.За тази цел потенциалните кандидати ще трябва да развият и споделят материали, така че другите училища да могат да научат за съответната иновация и за стъпките, които трябва да предприемат, за да я мултиплицират и/или адаптират, според техния конкретен случай/казус.Обект на оценка по отношение на сертифицирането на конкретно училище са ползата и смисъла от прилагането на подхода: промяна в знания, умения, компетенции, отношения и нагласи в целевите групи (учениците). Методологията за сертифициране е подчинена изцяло на проектното предложение в изпълнение на проект „Мултисекторен подход“ изпълняван по програма „Еразъм +“ и се основа на следните базови стъпки:Определяне на необходимата база усвоени знания, умения и компетенции и тяхното разглеждане (оценка);Определянето на брой казуси (проекти), които училището е изпълнило за конкретен период;Принос на училището в разширяване на базата от данни свързани с примерни задачи, казуси и организирането им;Принос на училището в популяризирането на проекта.

Свали документа
Видове подход

База данни с примерни задачи и казуси.

Базата данни с примерни задачи и казуси е разработена като основа за всяко училище прилагащо мултисекторния подход. Представените задачи могат да бъдат използвани и/или допълвани според нуждите на педагозите и учениците, но всяка глобална тема трябва да е представена през следния модел:Тема;Водещи идеи;Подходящи за ученици в съответната целева възраст;Въпроси, свързани с приложението на познанието;Примерна форма за осъществяване на връзката между предметите;Водещи цели;Използвани методи;Очаквани резултати;Продукт/и;Ключови думи;Материали за подпомагане работата на учителя;Примерни извънкласни занимания;Заинтересовани страни;Връзки между предметните области.

Свали документа
Видове подход

Синтезираният мултимедиен курс

Синтезираният мултимедиен курс ще подпомага процесите на разбиране на същността на мултисекторния подход, неговото полезно въздействие и приносът му към подобряване на обучителния план и повишаване на интереса на учениците към науката и училищната среда. В този курс учителите и ръководствата на училищата ще получат основните насоки за използваните дидактически подходи и методологии, ще се запознаят с методиката за оценяване, ще разгледат една примерна задача с всички придружаващи я методологии и насоки за изпълнение. В този курс ще научат за резултатите от анализите в страните от Европа, които участват в проекта и имат по-високи нива на постижения по отношение на иновациите в обучителния процес. Ще бъдат разгледани добри практики от Великобритания, Чехия и Гърция. Мултимедийният курс ще бъде синтезиран вид на всички процеси обвързани в разработването и внедряването на мултисекторния подход. Освен в помощ на ръководствата и на педагогическите специалисти, този курс ще бъде полезен и за привличането на родителите, училищните настоятелства и обществените съвети. Повечето училища търсят съгласието на родителите, когато въвеждат иновативни подходи. Мултимедийният курс ще бъде разработен и в покриване на тази необходимост.

Виж курса
Видове подход

Aнализите на образователните системи

Свали документа